Podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego, aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych, większa odpowiedzialność pracodawców zatrudniających dłużników – to niektóre elementy z projektu zmian w ramach pakietu alimentacyjnego.
- Zmiana progu dochodowego.
Wynoszący 725 zł miesięcznie na osobę w rodzinie próg dochodowy, uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, obowiązuje od 1 października 2008 r. (weszły w życie przepisy dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego).
Od tamtej pory nie był przez 10 lat podnoszony.
- Skuteczniejsza egzekucja alimentów.
Gminy, powiaty oraz inne podmioty, które mają prawo do organizowania robót publicznych, będą zobowiązane zatrudniać do ich wykonywania w pierwszej kolejności rodziców uchylających się od płacenia alimentów.
Wprowadzenie takiego wymogu zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Projekt stanowi realizację tzw. pakietu alimentacyjnego, zawartego w przyjętym przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r. dokumencie „Przegląd systemów wsparcia rodzin”. To kolejny – po dokonanej z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości w maju 2017 r. nowelizacji art. 209 Kodeksu karnego – krok ku poprawie poziomu ściągalności alimentów na dzieci od ich rodziców.
Zatem rozwiązania zaproponowane w projekcie to m. in.:
- skuteczniejsza aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych,
- umożliwienie prowadzenia egzekucji z diet otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych,
- sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnienie dłużnika alimentacyjnego,
- większa odpowiedzialność pracodawcy za niedopełnienie obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego,
- skuteczniejsza wymiana informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych, a komornikami,
- większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy – dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego, w celu weryfikacji, czy dłużnicy, którzy deklarują brak zatrudnienia, nie wykonują pracy „na czarno”,
- podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 800 zł,
- środki odzyskane od dłużników alimentacyjnych w pierwszej kolejności przeznaczane na wzmocnienie egzekucji.