Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie informuje, że na mocy ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw, która znowelizowała przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dodatek dopełniający do renty socjalnej został uwzględniony w katalogu dochodów utraconych i uzyskanych.
Oznacza to, iż uzyskanie dodatku dopełniającego jak i jego utrata będą stanowić odpowiednio zarówno uzyskanie dochodu jak utratę dochodu, co będzie miało wpływ na dochód rodziny, tym samym na prawo do pobierania świadczeń uzależnionych od dochodu.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, w tym na wysokość otrzymywanych świadczeń, osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego świadczenia rodzinne. Mając na uwadze powyższe, obowiązek zgłoszenia uzyskania dochodu także w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej ciąży na Stronie postępowania ubiegającej się/otrzymującej świadczenia rodzinne zależne od dochodu, zaś niedopełnienie tego obowiązku może skutkować obowiązkiem zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w przypadku gdy doliczenie dochodu uzyskanego spowoduje utratą lub zmniejszeniem wysokości przysługujących świadczeń.
Świadczeniobiorca jest zobowiązany do powiadomienia Organu, wypłacającego świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu, o dacie pierwszej wypłaty dodatku dopełniającego oraz dochodzie z tego tytułu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych za miesiąc następujący po miesiącu pierwszej wypłaty dodatku (np. pierwsza wypłata w maju 2025r. – dochód za miesiąc czerwiec 2025r.)
Zasada ta analogicznie przedstawia się w przypadku świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 19 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).