W związku z dużym zainteresowaniem dopłatami do czynszu przypominamy, że wnioskodawca jest zobowiązany do samodzielnego wpisania w załączniku nr 3 wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego.

Szczegółowe wyjaśnienia dot. definicji dochodu, co należy uwzględnić w dochodzie poszczególnych członków gospodarstwa domowego znajdują się w załączniku nr 3 – dlatego prosimy o zapoznanie się z drukiem przed jego wypełnieniem, ale przede wszystkich prosimy o podanie wszystkich informacji mających wpływ na prawo do świadczenia przy składaniu wniosków.

Pamiętaj! Wpisanie niekompletnych lub nieprawdziwych danych może skutkować w przyszłości konsekwencjami w postaci nienależnie pobranych świadczeń.

Jeżeli przy wypełnianiu druków pojawią się wątpliwości lub pytania, pracownicy Centrum są do Państwa dyspozycji w godzinach urzędowania jednostki.

W przypadku dopłat do czynszu Centrum nie ma możliwości elektronicznego pobierania danych z Urzędu Skarbowego i ZUS-u więc, zgodnie z obowiązującymi przepisami, określone przez Państwa dochody są podstawą do ustalenia prawa do świadczenia.

Prosimy o wypełnianie druków przed wizytą w Centrum – to pozwoli uniknąć błędów wynikających z pośpiechu lub braku wglądu do odpowiednich dokumentów.

Liczba dokumentów potrzebnych Państwu do prawidłowego obliczenia i wpisania dochodu członków gospodarstwa domowego zależy od indywidualnej sytuacji dochodowej rodziny, np. jeżeli członkowie rodziny mają od stycznia 2020 roku do dnia złożenia wniosku to samo źródło dochodu (praca, renta, emerytura) to wystarczy wpisać wysokość rocznego dochodu osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, natomiast jeżeli nastąpiły jakiekolwiek zmiany we wskazanym okresie (czyli mamy do czynienia z pojęciem dochodu uzyskanego i utraconego) konieczne jest rozdzielenie poszczególnych dochodów i tu mogą przydać się dodatkowe dokumenty.

Przykład 1

2 członków gospodarstwa domowego osiąga dochody. Wniosek o ustalenie prawa do dopłaty do czynszu składany jest w sierpniu 2023 r.

1 osoba – pracuje od 2016 roku w tej samej firmie,

2 osoba – pracuje od 2010 roku w firmie A, dodatkowo od czerwca 2022 roku podjęła jeszcze pracę w firmie B.

Wszystkie umowy o pracę wykonywane są w dniu składania wniosku, bez przerw w ich wykonywaniu.

  • Przy osobie 1 wpisujemy w załączniku nr 3 pkt 1a dochód roczny za 2022 rok (dochód = przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne 9% – dane najlepiej pobrać od księgowej lub z US i ZUS),
  • Osoba 2:
  1. całość dochodu (praca A i B) otrzymanego w 2022 roku wpisujemy w załączniku nr 3 pkt 1a,
  2. drugi dochód jest dochodem uzyskanym w roku bazowym, zatem wpisujemy średniomiesięczny dochód z 2022 roku z firmy B w załączniku nr 3 pkt 2b oraz liczbę miesięcy jego uzyskiwania – w tym przypadku 7.

Przykład 2

Rodzina 3 osobowa: 1 osoba dorosła z dwójką dzieci. Wniosek o dopłatę składany w sierpniu 2023 r.

Dochody:

  • alimenty na dzieci zasądzone wyrokiem sądu od 2018 roku do nadal. Kwota alimentów jest dochodem nieopodatkowanym i wpisujemy dochód za 12 miesięcy 2022 roku w załączniku nr 3 pkt 1a przy nazwiskach dzieci,
  • dorosła osoba w 2022 roku pracowała w okresie od stycznia 2022 do września 2022 w firmie A, następnie nie osiągała dochodu. Kolejną pracę podjęła w firmie B w maju 2023 i pracuje tam do chwili złożenia wniosku. Mamy tutaj do czynienia z dochodem utraconym z firmy A i uzyskanym po roku bazowym (czyli po 2022 roku) z firmy B.

W przypadku dorosłej osoby wpisujemy:

  1. kwotę dochodu otrzymanego w 2022 roku z firmy A należy wpisać w załączniku nr 3 pkt 1a przy nazwisku osoby dorosłej oraz jako dochód utracony w załączniku nr 3 pkt 2a,
  2. dochód z firmy B uzyskany za czerwiec 2023 r. (czyli za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu), datę uzyskania dochodu (maj 2023r.) oraz liczbę miesięcy, w których ten dochód był uzyskany (w tym wypadku 1) wpisujemy w załączniku nr 3 pkt 2b.

Przykład 3

Rodzina 1 osobowa. Osoba pracowała w firmie A w okresie od stycznia 2022 do marca 2022, następnie pozostawała bez zatrudnienia, a od czerwca 2022 podjęła kolejną pracę w firmie B i pracuje w niej do dnia złożenia wniosku. Tutaj mamy do czynienia z dochodem utraconym i uzyskanym w trakcie roku bazowego tj. 2022.

Dochody:

  • całość dochodu (praca A i B) otrzymanego w 2022 roku wpisujemy w załączniku nr 3 pkt 1a,
  • dochód utracony z firmy A za 2022 rok z zatrudnienia wpisujemy w załączniku nr 3 pkt 2a,
  • dochód uzyskany w roku bazowym z firmy B w załączniku nr 3 pkt 2 b –średniomiesięczną kwotę dochodu za 2022 rok oraz liczbę miesięcy uzyskiwania tego dochodu – w tym wypadku 7 miesięcy.

Mamy nadzieję, że podane przykłady pomogą Państwu prawidłowo wypełnić druk.