FAQ 500+ -najczęściej zadawane pytania

W związku z pytaniami dot. realizacji Programu Rodzina 500+ na nowych zasadach (od 1 lipca 2019r. ) poniżej odpowiedzi na najczęściej powtarzające się zagadnienia:

Czy o miejscu złożenia wniosku decyduje miejsce zamieszkania czy zameldowania?

Odpowiedź: decyduje miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia.

Realizacją świadczeń wychowawczych zajmuje się organ właściwy. Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci organ właściwy oznacza wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze lub otrzymującej świadczenie wychowawcze.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie jest więc realizatorem świadczeń 500+ dla mieszkańców Torunia, niezależnie od miejsca ich zameldowania.

Czy do złożenia wniosku elektronicznego potrzebny jest podpis elektroniczny?

Odpowiedź: Aby dokonać tej czynności nie jest potrzebny podpis elektroniczny

E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ znajduje się dokładna instrukcja jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Aby złożyć wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej należy zalogować się do banku i odszukać odpowiedni link dotyczący wniosku Rodzina 500+.

Czy rodzice nie będący w związku małżeńskim muszą załączyć do wniosku oświadczenie o wspólnym wychowywaniu dziecka?

Odpowiedź: nie. Od 1 lipca 2019 r. w formularzu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego nie ma już danych członków rodziny.

Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku o świadczenia wychowawcze?

Odpowiedź: co do zasady do wniosku o 500+ nie potrzeba dołączać żadnych załączników. Dodatkowe dokumenty są wymagane w indywidualnych sytuacjach.

Składając wniosek elektronicznie należy skorzystać z opcji dodaj załącznik w przypadku  np. dołączenia elektronicznej kopii (np. skanu, zdjęcia) orzeczenia sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej obojga rodziców nad dzieckiem czy postanowienia o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem. W żadnym razie wnioskodawca nie dołącza do wniosku załączników w postaci skanów/kopii dokumentów tożsamości.